Bilgi BankasıSanal Sunucu

Bulut (Cloud) Sunucuların Avantajı Nelerdir?

Bulut sunucular; son zamanlarda yaygın biçimde kullanılmakta ve birçok kullanıcının, belli trafik limitleri üzerinde ekonomik çözümler elde etmesini sağlamaktadır. Peki Bulut sunucu avantajları nelerdir? Cloud sunucular ve geleneksel sunucular arasında tercih yapma noktasında, hangi kriterler dikkate alınmalı ve nasıl seçim yapılmalıdır?

Bulut sunucu nedir?

Geleneksel sunucularda, tek bir donanım üzerinde ayrılmış ve tamamen bağımsız sistem kaynakları ilgili kullanıcıya tahsis edilir. Sanal sunucularda ise aynı şekilde bir sistem kaynağı ayrılan sınırlara bağlı olarak farklı kullanıcılara bölüştürülür. Burada ortak özellik; büyüklüğü farklı seviyelerde olabilse de tek bir sistemin kullanılıyor olmasıdır.

Cloud sunucu veya Türkçe ismi ile Bulut sunucu; bu sistemden çok farklı olarak, birçok makinenin aynı anda hizmet verdiği bir havuza sahiptir. Örneğin; bir veri merkezindeki tüm makinelerin aynı anda bir merkeze bağlı olduğunu düşünelim. 8 çekirdekli 100 makine aynı anda aktif iken 800 çekirdek faal olacak ve bu çekirdeklerin her birisi diğerini destekleyebilecektir. Yani herhangi bir sunucu biriminde bir aksaklık veya arıza olması durumunda, boştaki diğer çekirdekler veya diğer sistem kaynakları devreye girebilecektir.

İşte bu nedenle, Cloud Sunucu sistemlerinde sürekli bir verimlilik söz konusu olmaktadır. Güç kaybı, veri hattı veya bellek problemlerinden bulut sunucular etkilenmez.

Bulut Sunucular Uygun Maliyetlidir.

Bir fiziksel sunucu kiraladığınızda, kullansanız da, kullanmasanız da tüm sistemin ve sisteme bağlı yazılımların bedelleriniz ödersiniz. Her bir sistem için özel olarak fiziksel kaynaklar rezerve edilip hazır tutulacağından, elektik maliyetlerinden sistem ve yazılım maliyetlerine kadar bir çok faktör söz konusudur. Bu maliyetler, Bulut sunucu sistemlerinde olabilecek en düşük seviyededir. Zira kullanılmayan sistem kaynakları çalışmadığından enerji tüketmez ve ihtiyacınız kadar sistem kaynağı satın alarak fiziksel yatırım maliyetlerini azaltabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir