Bilgi BankasıHosting

cPanel Özellikleri ve Detayları Nedir?

İnternet hosting sistemlerinin son kullanıcılar tarafınca rahatça yönetilebilmesi ve işlemleri huzur yapılabilmesi için internet hosting firmaları ve 3. parti yazılım üreticileri tarafınca birçok tatbik geliştirilmiştir. Şüphesiz ki bu uygulamalardan en popüler ve Dünya üstünde en oldukça kullanılanı Cpanel idare ara yüzüdür.

Tarayıcı tabanlı olan ve grafik arayüzüne haiz denetim paneli hem kullananların yapmak istediklerini kolayca yapabilmelerini bununla birlikte hosting satıcıları için birçok mühim özelliği bünyesinde barındırır. Hosting firmaları için kim bilir en öneli özelliği düşük ölçüde olan fiyatlandırma ve senelik ücret politikasıdır.

cPanel Nedir ve Ne İşe Fayda?

Yukarıda şu demek oluyor ki anlatımını yaptık. Birazcık daha ayrıntılı ifade meydana getirecek olursak; sunucuya kurulan hususi bir yazılımdır. Bu yazılımın amacı sunucu üstündeki birtakım ayarların daha basit değiştirilebilmesini sağlamak, istatistik ve her türlü Log (geçmiş kaydı) benzer biçimde bilgilere daha basit ulaşmak için tasarlanmış icon tabanlı doğrusu grafiksel bir arayüzdür.

cPanel yahut öteki grafik arabirimleri olmasaydı, deneyimli kullanıcılar haricinde son kullananların hemen hemen hiçbiri hosting üstünde site kurup bu siteyi yönetebilir olamazdı. Şu sebeple veritabanı ya da optimizasyon benzer biçimde tüm temel işlemler ya ssh üstünden veya kod satırları ile yapılması gerekirdi. Oysaki şu anda sıradan bir arayüzle son aşama basit bir kullanım imkanı sunulmuştur.

cPanel Kullanması

Satın aldığınız hosting şirketi tarafınca sunulan denetim paneli yazılımı cPanel ise ilk olarak idare paneline giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için izlenecek birkaç alternatif metot bulunur;

1.) Düzgüsel irtibat üstünden: Tarayıcınızın adres bölümüne hosting şirketi tarafınca size verilen sunucu ip numarasını yahut site adresini girip son olarak kısma :2082 port numarasını giriniz. Giriş şöyle olacaktır.

  • site adresi tabanlı: http://www.siteadresi.com:2082
  • site adresi tabanlı: http://www.siteadresi.com/cpanel
  • ip tabanlı: http://1.2.3.4:2083

2.) Güvenilir Port (SSL) üstünden: Yukarıdaki işlemden tek farkı tüm bilgilerin şifrelenmiş kanal üstünden gönderilip alınmasıdır. Satın aldığınız hosting paketinin bu özelliği desteklemesi icap eder. Bu mevzu ile alakalı olarak hosting önerileri kısmını inceleyebilirsiniz. Yapılması ihtiyaç duyulan muamele site adresi yahut ip adresini sonuna :2083 eklemek ve http yerine https kullanmak olacaktır.

  • site adresi tabanlı: https://www.siteadresi.com:2083
  • site adresi tabanlı: https://www.siteadresi.com/cpanel
  • ip tabanlı: https://1.2.3.4:2083

Giriş işleminden sonrasında karşınıza ikiye ayrılmış bir pencere menfaat. Yukarıdaki resimde bunu görebilirsiniz. Sol küçük pencere alanında Haberler, hosting firmasına ilişik kampanyalar, genel trafik bilgileri, sunucuya ilişkin donanım istatistikleri, ikazlar, yedekleme kısa yolları ve son yedekleme detayları benzer biçimde alanlar gözükür.

Sağ kısımda bulunan ve alt alta kutucuklardan oluşan alan iste, idare işleminin yapıldığı aslolan bölgedir. Burada hosting şirketi tarafınca size verilen işlemlerin hepsi yapılabilmektedir.

a.) Teklifler kısmı: Bu bölüm altında şirket tarafınca size sunulan hususi kampanyalar ya da üyelik esnasında hak kazanmış olduğunuz google, bing, yahoo marketing ve reklam kodları bulunmaktadır.

b.) Hesap Kısayolları: Bu bölüm altındaysa ödemeler, hesap bilgileri, yardımcı arayüzü şeklinde ana hesabı ilgilendiren mevzular yer alır.

c.) Tercihler: Tercihler bölümünde cPanel arayüzü ve görünümü ile alakalı ayarlar yapılır. Buna renk, dil, gizyazı, komünikasyon benzer biçimde bilgiler eklenebilir.

d.) Posta: e-mail hesaplarıyla alakalı tüm işlemler, ekleme-çıkarma, kapasite değişiklik yapmak, ayarlar ve görüntüleme şeklinde özellikler bu bölüm altında bulunur.

f.) Marketing Araçları: Sitenizin tanıtımına destek olacak araçlar bu bölüm altında bulunur.

g.) Dosyalar: Bu kısımda ise website tasarımında kullandığınız klasörleme ve dosyalama dizinleri ile bunlara verilen izinler ve dosya içeriklerini görüntüleme benzer biçimde muamele ikonları bulunur.

h.) Kayıtlar – İstatistikler: Awstats, weblizer, raw ve öteki tüm istatistik loglarına burdan ulaşabilir ve ayarlarını burdan değiştirebilirsiniz. Hosting firmasından cPanel tarzı yaparken Awstats özelliği bulunmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Oldukca kullanışlı ve güzel bir istatistik arayüzüdür.

k.) Emniyet: ip kısıtlama, şifreli klasörler benzer biçimde temel emniyet ayarlarını yapmış olduğunuz yer.

l.) Veritabanları: MySQL, phpMyadmin şeklinde hosting tarafınca sunulan veritabanı hizmetlerine erişip ayarları ve detayları değiştirip-düzenleyip bakabileceğiniz alan.

m.) Programlar ve Servisler: php, zend cgi ayarlarını ve detaylarını görebileceğiniz alandır. Ek olarak wordpress, drupal, joomla, phpbb şeklinde hazır site tasarımlarını tek tıklama ile kurabileceğiniz yer burasıdır. Yeniden hatırlatalım tek tık ile kurulan yazılımlar sonradan konfigürasyon gerektirmektedir bu yüzden hususi kurulum yapmanızı devamlı tavsiye ederiz. Hususi yazılım kurulumlarını sitemizde bulabilirsiniz. Bulamadıklarınız için bizlere ulaşın ve sizin için sitemizde anlatımlarını tecrübe edelim.

n.) Gelişmiş: Bu bölüm altındaysa bayağı ağ ayarları, mime tipleri, frontpage eklentileri, cloudflare ve apache özelliklerini bulabilirsiniz.

cPanel Arayüzü Avantaj ve Dezavantajları

Bir kere kullanması bayağı ve bilhassa Türkçe desteği bulunan bir denetim açık oturum sistemidir. cPanel Dünyada en oldukca tercih edilen arayüzdür. Kendisinden sonrasında Plesk ve vDeck benzer biçimde paneller gelir. Gerçi vDeck te oldukça başarıya ulaşmış ve farklılıkları bulunan bir denetim paneli olması durumunda hemen hemen oldukça fazla bir kullanıcı kitlesine ulaşamamıştır.

Tek tık yükleme, ikon optimizasyonu, kuvvetli istatistik platformu ve sunucu- front end çalışmasını başarıya ulaşmış biçimde icra eden bir paneldir. Dezavantajlarına bakarsak, birtakım hosting firmaları cPanel için ek ücret istek edebilmektedir bu yüzden fiyat farkları oluşabilir. Bu mevzuda fiyat kıyaslamalarını dikkatlice yapmanızı öneririz.

WHM ve cPanel

Kullanıcılarımızdan bu mevzu ile alakalı birçok sual almaktayız. WHM ve cPanel sistemlerinin ortak yönü nelerdir diye. Bir kere WHM kısa sürede açıklamasını detaylıca yapacağımız İnternet Host Manager (İnternet Host Yöneticisi) adında olan bir sistem olup, son kullanıcı için değil hosting satışı meydana getiren şirketler ya da vps, paylaşımlı hosting satışı, reseller hosting kullanıcıları için geliştirilmiş bir arayüz şeklidir. Son kullanıcı için bilinmesi ihtiyaç duyulan bir vaziyet yoktur.

WHM sistemini sunucusuna kuran kişiler aslına bakarsan otomatikman cPanel kurulumu da yapmış olurlar. Ortak satış lisansı ve kurulum şekli mevcuttur. Bir sunucu kiralayıp bu sunucu üstünde hosting paketleri oluşturup satmak istiyorsanız başvurmanız ihtiyaç duyulan yazılım ve script WHM olacaktır. WHM satın alma ve fiyatlandırma işlemini cPanel resmi sitesinden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir