AlexaBilgi BankasıDomain

DA – PA Değeri nelerdir? Site Otoritesi Nasıl Arttırılır?

Google, doğru arama neticelerini üretebilmek için haiz olduğu sistemi tertipli olarak iyileştirmeye çalışmakta bu yönde sitelerin değerlendirilmesi için kriterler geliştirmektedir. DA ve PA değerleri de, değişen Pagerank sisteminin yerine Spam Score ile beraber kullanılan parametrelerdir. Sitenin değerlemesinin yapılabilmesi için site sahibine veri sağlar. Yalnız burada bir noktanın belirtmeliyiz. Google hiç bir site için PA ve DA değerlerini duyurmaz. Bu değerlere kendi yapacağınız analizlerle erişebilir ya da bunun için hizmet veren siteleri kullanabilirisniz.

DA Nelerdir?

DA Domain Authority doğrusu alan ismi gücü yahut imajı olarak tanımlanır. Alan adınızın;

  • Kaç yıldır yayında olduğu
  • Dışarıdaki kaynaklarda isminin ne kadar geçmiş olduğu
  • Alan ismi niteliği ve uzunluğu

Gibi parametreler bakımından değerlendirilmesi ile ortaya çıkan bir puanlama sonucudur. Alan ismi ne kadar eski ise DA kıymeti o denli yükselme eğilimde olacaktır. Fazlaca kısa domainlerin de otoriteleri organik olarak yüksektir. Direkt trafik almaya müsait domainler olmaları nedeni ile bu değerleri kendiliğinden dahi yükselir. Ek olarak, domainin zirvedeki domainlerle benzerliği de DA kıymetini artırabilir. Mesela, Yutube şeklinde bir alan ismi hatalı yazımlar sebebiyle ciddi bir trafiğe haizdir ve otorite direkt yükselir. Doğal düzgüsel şartlarda 2 yaşından büyük bir domain için en mühim kriter; dışarıdan almış olduğu bağlantılardır.

PA Nelerdir?

PA Page Authority şu demek oluyor ki sitenin domaini altında buluna sayfanın enerjisini anlatım eder. Site domaini ile alt sayfalar aynı ölçüde kuvvetli olmayabilir. Sayfalar için de ayrı ayrı emek harcamalar yapılmalı ve sayfaların, değerleri seo kriterleri dikkate alınarak yükseltilmelidir.

Bu aşamada seo üstünde direkt müessir bir kriter karşımıza menfaat. Spam Score; sitenizin bu iki parametresi ile ters orantılı çalışan bir sistemdir ve seo değerlemesini bütünüyle değiştirebilir. Sitenizdeki içeriklerin, ne kadar özgün olduğu ve Google’ın yanıltıcı olarak tanımladığı eylemlerin içeride ne kadar yapıldığı bu skora nazaran hesaplanır. Spam Score kıymeti yüksek olan bir sitenin genellile PA ve DA değerlerinin yüksek olması beklenmez. Yalnız bu vaziyet olası olsa dahi sitenin arama sonuçlarında yükselmesi olası değildir. Şu sebeple Spam Score Google tarafınca sitenize verilmiş olan olası cezaları da içeren bir değerdir.

Site otoritesi‘nin artması için yapılması ihtiyaç duyulan ilk olarak spam score kıymetini sıfıra yakın bir düzeye getirmektir. Bunun arkasından, sitenizin PA ve DA değerlerini yükselterek, belli bir vakit dilimi içinde yükselişe geçebilirsiniz. Yalnız unutmamak lüzumlu ki, DA ve PA değerlerinin yükselmesi geniş vakit dilimlerini kapsayabilir. Bu aşamada telaşlı olmamak ve belli bir müddet sabırlı olmak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir