Bilgi BankasıDomain

Domain Kaydederken Bilinmesi Gereken 6 Detay

Aklınızda bir iş fırsatı var ve bunu internet üstünde yayınlamak istiyorsunuz. Veya firmanızın kurumsallığını internete taşımak istiyorsunuz. Kendi adınıza bir blog açmak, fikirlerinizi yazmak istiyorsunuz. Bu ve bunun gibi pek çok sebep ile domain kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Peki domain kayıt işlemini nasıl gerçekleştireceksiniz? Hangi domain uzantısını tercih etmelisiniz? Domain kayıt işlemi gerçekleştirirken, dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık;

1- Firmanız ya da projeniz ile alakalı isimler seçin
Projeniz bir online alışveriş sitesi olacaksa, ve siz internetten belirli bir kategoride ürün satacaksanız, o ürüne ait bir isim almayı özen gösterin. Bunu hem arama motorları hem de kullanıcılar sevecektir.

Domain kayıt işlemi yaparken firmanızın adını direkt almaya çalışın. Yani x makine ortakları ve oğulları gibi bir firma adınız var ise, direkt xmakine ile alakalı bir domain kayıt almaya çalışın.

2- .Com domaini ilk tercihiniz olsun
.Com alan adı daima domainler konusunda ilk gelen ve en akılda kalıcılardan. O yüzden ilk tercihiniz daima .Com uzantısı olsun. Dolu ise alternatiflere bakabilirsiniz.

3- Mümkün olduğu kadar kısa domain tercih edin
Yukarıdaki örnekten gidersek, xmakineortaklariveogullari.Com domaini çok uzun bir isim. Google domain uzunluğunun 20 karakteri geçmemesini öneri ediyor. Google’nin önerilerine uyun. Hem ziyaretçileriniz için de akılda kalıcı bir isim olacaktır.

4- Uzantıların SEO’ya etkisine unutmayın
Uzantılar arama motoru optimizasyonuna etki ediyor. Yaygın olarak bilinen .Com ve .Net uzantılarını Google’nin daha çok ön plana aldığı biçiminde ancak Google tarafında bu şekilde yapılan bir açıklama yok. Siz, size uygun olan uzantı ne ise onu alın. Blog tutuyorsanız .Blog uzantısını, teknoloji ile alakalı bir web site inşa ediyorsanız, .Tech alan adlarını da tercih edebilirsiniz.

5- Domainin diğer uzantılarını da kayıt edin
Gtld ile beraber artık çok fazla uzantı var. Fakat yine de siz bilinen uzantılarını siteniz için kaydedin. .Net, .Org, .Biz gibi alan adlarını da kayıt etmeniz faydanıza olacaktır.

6- Domain kayıt işleminde tire (-) karakterini kullanmayın
Arama motorları tire karakterini sevmediği gibi, kullanıcılar da sevmiyor. Akılda kalıcı olması da zor. O yüzden domain kayıt işleminde tire işaretini mümkünse hiç kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir