Bilgi BankasıDomain

Domain Periyotları Nelerdir?

Domain periyotları 4 başlık altında incelenebilmektedir.


Active Status (Aktif)
Domain bu süreç içinde kayıtlı durumdadır ve herhangi bir düşme periyoduna henüz girmiş bulunmamaktadır. Bu süreç içinde domain sahibi, domainin süresini normal fiyatlandırma üzerinden uzatma hakkına sahip durumdadır. Domain yönetimi domain sahibindedir ve kendisi her işlemi yapabilmektedir.

On-Hold Status (Beklemede)
Bu süreçteki domainlerin whois sorgulamasında görüntülenen status kısmında “registrar-hold” ibaresi görülür. Domain adresleri, kayıt sürelerinin sonunda öncelikle on-hold durumuna geçiş yapmaktadır.

Redemption Period (Cezalı İşlem Periyodu)
Süreç içinde, domain sahibine ait domain adresini uzatması için bir son şans tanımış olan ICANN kuruluşu tarafından oluşturulmuş periyottur. Domain adresi kayıt süresi bitimini takip eden 38. Gün başlayabilmektedir. Süreç içinde domain sahibi, domain adresini uzatmak için cezai ücretlendirmeye mecbur durumda kalmaktadır. Bu ücret, müşteriye 120 USD + KDV olarak yansıtılmaktadır. Domain sahibi domain adresinin süresini uzatmaz ise bu periyot tam olarak 37 gün sürmektedir.

Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)
Redemption dönemini geçen domain yalnızca 5 günlük periyotta beklemektedir. Bu dönemde domain sahibinin domain adresini geri alma hakkı bulunmamaktadır. Sürecin sonunda domain tamamen silinmektedir ve yeni kayıt için uygun hale gelebilmektedir.

Tüm periyotlardan sonra domain yenilenmediği zaman 70. Gün tekrar tescil edilebilir hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir