Bilgi Bankası

Donanımsal Firewall Nedir?


Donanımsal firewall, günümüzde donanımsal emniyet ihtiyaçlarının önüne geçmiş durumdadır ki, siber suçların payı gün geçtikçe artmaktadır. Veri merkezileri ve dışarıdan irtibat karar veren bütün sunucu ve istemci birimlerinin de güvenliğinin sağlanması son aşama önemlidir. Donanımsal Firewall bu maksatla geliştirilen bir teknolojidir ve bu hızla gelişen teknolojinin yazılımsal ve donanımsal sürümleri bulunmaktadır.

Firewall Nelerdir?

İnternet sunucular ve istemciler içinde özgür veri trafiğinin kesintisiz devam etmiş olduğu bir zemindir. Basit kullanıcılar, veri trafiğinin işlediği hat hakkındaki nerdeyse hiç bir bilgiye haiz değildir. İyi niyetli kullanıcılar için bir emniyet ihtiyacı da aslına bakarsanız lüzumlu değildir. Yalnız, bu özgür veri trafiği içinde normal olarak fena niyetli fert ve örgütlenmeler de bulunur. Muhtelif amaçlarla sunuculara ve hatta bu sunucularda bulunan sitelere giren kullanıcılara erişebilen korsanlar ve korsan yazılımlar; kullananların şahsi bilgilerinden, finansal bilgilerine kadar bir oldukca veriye erişebilir, sunucuyu ya da istemciyi ele geçirip yansız kılabilir. Bunu engellemek için kurulmuş sistemlere firewall adı verilmektedir. Firewall; şüpheli etkinlikleri kendi algoritması üstünden tespit eder ve engeller. İşte bu aşamada kısıtlama eylemini hangi altyapıyı kullanarak gerçekleştirdiği önemlidir. Çünkü, bir oldukca durumda yazılımsal firewall uygulamaları da korsanlar tarafınca ele geçirebilmekte ve nötr kılınabilmektedir. Halbuki donanımsal firewall sistemlerini uzaktan yansız kılmak nerede ise imkansızdır.

Donanımsal Firewall ve Yazılımsal Firewall Farkı

Yazılımsal Firewall uygulamaları, sistemin yönetimini tehditlere karşı yazılımla korumuş olan bir yapıdır. Genellikle etkilidir, yalnız yoğun saldırılar halinde duyarlı verilerin bulunmuş olduğu kaynakları korumakta kifayetsiz olabilir. Şu sebeple yazılımsal firewall, sunucunun öteki bileşenleri ile aynı sistem kaynaklarını kullanır ve sistemde meydana gelecek herhangi bir problem, firewall yazılımını da nötr hale getirebilir. Bundan dolayı Donanımsal Firewall, bilhassa eleştiri verilerin bulunmuş olduğu sunucu merkezleri için ve kırılgan iletişimin mevzubahis olduğu komünikasyon birimleri için oldukca mühim bir bileşendir. Herhangi bir sistem deposu kullanmaz ve sisteme intikal edilmiş olsa dahi dışarıdan müdahale ederek erişimi bütünüyle durdurabilir. Yanı Donanımsal Firewall için; “korku anında, yazılımı kapatan değil, bilgisayarın fişini çeken bir arabirimdir” demek doğru olacaktır. Sadece Donanımsal Firewall ilk kurulum maliyetleri bakımından yazılımlara nazaran daha maliyetli olduğu için, bilhassa düşük bütçeli sunucular için yüksek bir maliyet olabilir. Kimi veri merkezleri, hosting ve sunucu hizmetlerinde bu bileşeni müsait fiyatlarla yahut parasız sunabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir