Bilgi BankasıKarışık Yazılar

Google News Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Hala bütün dünyada dördüncü qüç olarak yayınlanan Medya (Haber) pek oldukca açıdan internet kullanıcıları için hem ülkelerini hem de dünyayı kestirmek için çok mühim. Böylesine önemli bir alandan Google şirketinin yoksun kalması normal olarak beklenemezdi. Hem bölgesel aynı zamanda dünya çapında gösterilen haberlerin en popüler olanlarını tek bir tıklamayla karşınıza getiren Google News dünya çapında gösterilen onbinlerce haberi tarayarak size en iyi olanı taktim etmek için çalışıyor. Peki, Google News nelerdir? Temel özellikleri nedir?

Google News Nelerdir?

Google News Türkçe ifadesiyle Haberler; Eylül 2002 yılınca Google firması tarafından hizmete sunulan ve 4 bin 500 değişik kaynaktan topladığı haberleri kullancılarına sunan özel bir internet gazetesi benzer biçimde çalışan bir sistem olarak biliniyor. Google News tamamen algoritmik bir sistemle çalışıyor. Mevzubahis algoritmalar hangi haberlerin, hangi fotoğrafların ve hangi videoların gösterileceğine karar verir. Bununla birlikte sistem haberlerin hangi sırası ile gösterileceğine de algoritma ile gerçekleştirir. 

Peki Algoritma Nasıl Çalışır?

Google News algoritması; dile ve bölgeye bakılırsa seçim yapar. Tam kapsamlı bir arama sonucu analizi sonunda; haber başlıkları ve videolar konusunda bir liste oluşturur. Hem de semantik (anlamsal) olarak da sonuçlar gösterebilir. Mesela; seçim araması için size “ Oy verirken nelere dikkat edilmeli ? ” Başlıklı bir haberi karşınıza çıkarabilir.  Esasında oluşturulan sistem; sizin daha önce gerçekleştirdiğiniz aramalar üstünden tahmine ve öngörüye dayanan bir sistemin kullanılmasıyla pratiğe dönüşüyor. 

Sizin Için Kişiselleştirmeler Yapar

Şayet bir Google hesabına sahipseniz ve celse açmışsanız, yaptığınız bütün geçmiş aramalar ve sıklıkla okuduğunuz haberlerle ilgil spesifik sonuçlar sunabilir. Özellikle sık kullanılanlara aldığını konular, durum bilginiz ve dil seçenekleri de gösterilecek sonuçlar için kişiselleştirmeler yapar. 

Google News Temel Özellikleri Nedir?

Google News temelde bulunduğunuz lokasyona bakılırsa haberleri öncelikler ve sıralar. Google News ana menüsünde 8 ana kategori yer alır. 

Türkiye (Bulunduğunuz lokasyona nazaran)

Dünya 

Yöresel haberler

İş

Bilim ve teknoloji

Eğlence

Spor

Esenlik

Sıralanan kategorilerle alakalı en popüler sonuçları gösterir. Ayrıca orta kısımda bulunan Başlıklar kısmıyla da bütün kategorilerin en popüler haberlerini sıralar. Google News panelinin sağ bölümünde ise bulunduğunuz lokasyona göre hava durumu verisi ve haberlerde en sık geçen kelimeler özel kelime bulutu olarak yer alır.  Öte taraftan hem Android hem de iOS ile uyumlu bir sisteme sahiptir. Mobil uygulamalarıyla cep telefonu kullanıcılarına da adeta bir cep gazetesi şeklinde hizmet verir. 

Yerel Gelişmelerde Google News’te

Yalnızca dünya ve ülke geneline ilişik haberler değil, bulunduğunuz şehirle ilgili de en popüler haberleri görmenizi sağlar. Mahalli gelişmelerden haberdar olmak için kesinlikle oturum açmalı ve lokasyon bilginizle ilgili verinin Google tarafından alınmasına izin vermelisiniz. İfade edilen özelliği Google ayarla bölümünden de aktif hale getirebilirsiniz. 

Sizin Için Seçilen Özel Haberler

Google News’in sol menüsünün ikinci sırasında yer alan sizin için bölümünden; alaka alanlarına ilişik seçilen haberleri okuyabilirsiniz. İlgili bölüm, Google hesabınız açıkken yapmış olduğunuz bütün aramalar neticesinde algoritmalar tarafınca karar verilerek sıralanır.

Favoriler Ile Kayıtlı Haber Ve Konularınızı Takip Edin

Sol menüde 3. sırada yer alan Favoriler sekmesinden daha evvelinde kaydettiğiniz konu ve haberleri görebilirsiniz.  Aynı zamanda daha önceden yaptığınız kayıtlı aramalarınızı da dilerseni görüntüleyebilirsiniz.

Sıralanan tüm özelliklere bakıldığında Google News’in kişiselleştirilmiş ve spesifik neticelerle haber okyanusunda kaybolmanızı önlüyor. Böylelikle haber okumak için uygulamayı açtığınızda tamamen sizi ilgilendiren haberler ile karşılaşmanızı sağlıyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir