Bilgi BankasıKarışık Yazılar

IP Adresi Nedir? IP Adresi Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarların kimliği olarak da tanımlanabilecek olan IP, bütün bilgisayarlar için hususi olarak tanımalanan gelişmiş bir Web protokolüdür. IP adresleri yardımıyla web üstünden veri alışverişini süratli şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hususi protokoller yardımıyla cihazlarınızın yanında olmasanız da Statik IP yardımıyla onları kolayca yönetebilirsiniz. Peki, bilgisayarınızın kimliği niteliğindeki IP adresi nasıl öğrenilir? 

IP Nelerdir?

Internet Protokol (IP) web yahut TCP/IP protokolüne dahil olan bilgisayar, tablet, cep telefonu şeklinde bütün cihazların, ağ üstünde data alışverişi yapabilmeleri için kullandıkları adrestir. İnternete bağlı bütün cihazların adeta kimlikleri şeklinde kullandıkları IP adresleri bulunur. IP adresleri 4 değişik gruptan oluşan hususi bir rakam sistemine haizdir. İnternet sitleleri de aynı halde hususi IP adreslerine haizdir yalnız bu adresler rakamlar halde değil de alan ismi (domain) olarak gösterilir. Her internet sistesinin de bilgisayarlarda olduğu benzer biçimde kendine hususi IP adresi bulunur. İnternet servis sağlayıcılarda yer edinen hususi sunucu bilgisayarlardan oluşan  (Alan İsmi Sunucuları – DNS Domain Name Server) ağ sistemi, hangi alan isminin hangi IP adresine tahsisat olduğu bilgisini barındırır ve kullanıcıları ulaşmak istedikleri adrese yönlendirme yapar. 

IP Çeşitleri Nedir?

IP adresleri statik ve dinamik olmak suretiyle iki değişik halde tanımlanıyor. Statik IP; durağan(durgun) olan ve değişmeyen IP adreslerini anlatım eder. Dinamik IP ise her ağ bağlantısında değişen IP adresini anlatım ediyor. Statik IP ile ağa her irtibat yaptığınızda aynı adres ile irtibat gerçekleştirmiş olmuş olursunuz. Dinamik IP’de ise her bağlantıda değişik bir adres ile IP adresiniz güncellenir. İnternet Servis Sağlayıcıları kullanıcılarına çoğu zaman dinamik IP hizmeti sunar. Statik IP’ye haiz olmak için ise extra ücret ödemeniz gerekiyor. İnternet sitelerinin haiz olduğu IP’ler de statik IP özelliğine haizdir.

Statik IP Hangi Amaçlarla Kullanılıyor?

İnternet servis sağlayıcılar tarafınca istek edilmesi halinde Statik IP hizmeti sunulabiliyor. Mevzubahis hizmet yardımıyla; ev yahut büro dışındayken kolayca cihazlarınızı uzaktan erişimle 3. Parti cihazlara gerek kalmadan yönetebilirsiniz. Ev veya ofisteki bilgisayarlar üstünden FTP ile sunucusu kurarak dilediğiniz dosyayı dışardayken de indirebilir ve yükleyebiliriniz.

IP Nasıl Öğrenilir?

Peki, haiz olduğumuz elektronik cihazların IP adreslerini nasıl öğrenebiliriz? Windows, IOS yahut Linux şeklinde işletim sistemleri için IP adreslerini öğrenmek zor olmasa gerek. Ek olarak cep telefonları ve internete bağlı bütün cihazların IP adreslerini kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan şey; IP adres sorgulaması meydana getiren web sitelerini ziyaret etmek veya cihazınızda yer edinen buyruk sistemi kullanmak. 

İnternet Siteleri Üstünden IP Adresi Kontrolü

İnternet üstünden hizmet veren pek oldukça internet sayfası ile haiz olduğunuz IP adresinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için alakalı internet sayfalarını ziyaret etmek kafi olacaktır. IP adresinizin yanı sıra; web servis sağlayıcınızı, bağlantıyı sağladığınız lokasyonu, kullandığınız web tarayıcı adını ve işletim sistemini de öğrenebilirsiniz. 

Cihazınız Üstünden IP Adresi Kontrolü

Eğer Windows işletim sistemine haiz bir aygıt kullanıyorsanız; başlat menüsüne tıklatın ve peşinden Çalıştır sekmesine gelin ve cmd yazdıktan sonrasında enter tuşuna basın. Cmd.exe çalıştığında ise bu defa ipconfig yazın. İşte IP adresiniz karşınızda. 

Kullandığınız aygıt IOS işletim sistemine sahipse; cmd tuşuyla beraber boşluk tuşuna basın. Spotlight açılacaktır. Arama çubuğuna Terminal yazın ve enter tuşuna basın. Karşınıza çıkan terminal programına ifconfic yazın. İşte IP adresiniz. Öte taraftan IOS işletim sistemine haiz bir bilgisayarınız bulunuyorsa Network ayaları üstünden de kolayca IP ayarlarınızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir