Bilgi BankasıHostingSanal Sunucu

LiteSpeed Nedir? LiteSpeed’in Avantajları Nelerdir?


Litespeed ürünü, LiteSpeed ​​Technologies firması tarafından 1 Temmuz 2003 tarihinde piyasaya sürülen, ücretli ve CloudLinux, Centos, Red Hat, Fedora, Debian işletim sistemleriyle uyumlu bir web sunucudur. Apache gibi eski bir teknolojiye sahip bir web sunucudan yaklaşık 10 kat daha hızlı ve yüksek performansa sahiptir. Ayrıca üstünde bulunan ekstra özelliklerle birlikte kullanıldığında Linux sunucular için en uygun web sunucularından bir tanesidir ve Cpanel, Plesk ve DirectAdmin gibi web sunucusu kontrol panelleriyle bir hayli uyumlu çalışmaktadır.

LiteSpeed’in Avantajları Nelerdir?


Performans
Günümüzde görsel ve fonksiyonel açılardan çok daha gelişmiş web sitelerinin yaratmak bir hayli kolaylaştı. Öte yandan bu her perspektiften bir hayli gelişmiş siteler bazı olumsuzlukları da yanı sıra getirdi. Sistem kaynaklarına duyulan ihtiyaç arttı ve yeterli kaynağa sahip olmayan siteler hız konusunda yetersiz kalarak, gerek seo konusunda gerekse kullanıcı tecrübesi konusunda sınıfta kalacaktır. Ancak LiteSpeed, PHP kodlarını daha hızlı derleyerek siteleri bir hayli hızlı ulaşılabilir yapmasının yanında sunucu kaynaklarını da minimum kullanmaktadır. Bu sayede web siteleri diğer web sunuculara göre daha hızlı açılmaktadır.

Güvenlik
Güncel ve etkili bir güvenlik sistemi ile beraber gelen LiteSpeed Web Sunucusu, pekçok güvenlik tedbirleri sayesinde güvenlik konusunda da pekçok web sunucuna göre çok daha iyi performans gösteriyor.

IP başına bağlantı, istek ve bant genişliği konuları sıkı takip edilir ve muhtemel durumlarda ilgili ip adresi engellenerek bu tarz bir saldırının önüne geçilmiş olur.

Ölçeklenebilir bir web sunucusu olduğu için de hem düşük boyuttaki trafiği hem de yüksek boyuttaki trafiği problemsiz olarak yönetebilirsiniz. Bu yüzden sunucu üstündeki tüm sistemler problemsiz bir şekilde çalışmaya devam eder ve sunucu üstündeki tüm sitelerin yayını mutlaka aksamaz.

ModSecurity Desteği
Diğer web sunucu servislerinde ayrıntılı güvenlik duvarı kuralları oluşturmak ve bu kuralları düzenlemek bir hayli yüksek sistem kaynağı tüketecektir. Bu durum sunucu üstündeki servislerin bir anda durmasına neden olarak tüm sitelerinin yayınını aksatacaktır. Ancak LiteSpeed Web Sunucunun sahip olduğu ModSecurty desteğiyle güvenlik duvarı ve güvenlik duvarı kurallarının yapılandırılması minimum sistem kaynağına ihtiyaç duyarak problemsiz şekilde güncellenmesini sağlar. Bu da sizin sunucunuzun yüksek koruma altında minimum sistem kaynakları kullanarak çalışmasını sağlar.

HTTP/2 Desteği
HTTP 2 sözleşmesi eski olan http 1.1 versiyonuna göre bir hayli birbirinden farklı ve gelişmiş özelliklere sahiptir. Gelişen ve değişen internet ihtiyaçları göz önüne alındığında bazı internet protokolleri de güncellenerek çağa ayak uydurmak mecburiyetinde kalmaktadır. Http 2 sözleşmesi web sayfalarının CSS ve JS dosyaları üstünde çalışarak web sayfalarının yüklenme hızlarını üst düzeye çıkarmaktadır. Ayrıca Http 1.1 versiyonuna göre tek bağlantı yapısı ile hem sistem kaynaklarını hem ağ kullanımını minimum seviyede tutmaktadır. Buda http 2 sözleşmesinün eski versiyon olan http 1.1 sözleşmesine göre yaklaşık %66 ‘ya varan oranlarda daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

LsCache Desteği
WordPress bildiğiniz üzere Dünya’da en fazla kullanılan ve en popüler içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Kullanıcılara sağlamış olduğu kolaylık ve avantajlar sebebiyle de ne yazık ki ciddi sistem kaynaklarına ihtiyaç duyabilmektedir. Site üstündeki anlık bir yoğunlukta sistem kaynakları yetersiz geliyor ve site ulaşılamaz duruma geliyor. Ancak LiteSpeed işletmesinin yayınlamış olduğu LSCache eklentisiyle ile yapılan tüm sorgu ve isteklerin % 70 ila 80’i önbellekten karşılanmakta ve 10 kata kadar hız artışı sağlamaktadır. Tüm WordPress sitelerde problemsiz olarak kullanarak sitelerinizin açılış hızında ciddi farklar yaratabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir