Bilgi BankasıKarışık Yazılar

Pagespeed Insights Nedir ve Hangi Özelliklere Sahiptir?


PageSpeed Insights, kısaltılmış haliyle PSI, internet sitenizin performans raporunu görmenizi sağlıyor. Hem de, internet sitenizi geliştirmeniz hikayesinde önerilerde bulunuyor. Google tarafınca sunulan hizmet, internet geliştiricileri için daha çok performansa haiz siteler kurmak hikayesinde destek bir uzman benzer biçimde çalışıyor. Peki, PSI nelerdir? Temel özellikleri nedir?

Pagespeed Insights Nelerdir?

PageSpeed Insights, internet sitelerinin mobil cihazlarda ve masaüstünde performanslarını anlık verilerle çözümleme eden, sitelerin performanslarını arttırmak için yapılması gerekeneler hikayesinde önerilerde bulunan hususi bir sistemi anlatım eder. Sistem, hem internet uzmanları bununla birlikte amatör internet kullanıcıları için de dinamik bir arayüzle yardımcı sağlıyor. İnternet sitenizin yalnızca hızına ait değil bununla beraber içerisinde barındırdığı eklentilere ait yaşanmış olan problemler hikayesinde da ikazlar sağlaması sebebiyle kuvvetli bir teknik yardımcı aracı olarak da görülebilir. 

Google laboratuvar verileri üstünden Lighthouse ile analizler meydana getiren PSI ile arzu ettiğiniz zaman internet sitenize ait analizleri parasız halde almak olası.

Laboratuvar Verileri Ve Lighthouse Nelerdir?

Laboratuvar; Google tarafınca internet sitenizin URL’leri üstünden analizlerin gerçekleştirildiği ortama verilen isimi anlatım eder. Sistem toplamış olduğu bütün verileri Lighthouse üstünden çözümleme eder. Laboratuvar verileri tek bir aygıt üstünde bir internet sayfasının benzetilmiş yükü ve durağan(durgun) ağ koşulları altındaki durumunu çözümleme eder. Toplanan veriler analizlerin yapıldığı anı anlatım eder. Laf konusudu veriler, internet sitenizde yapacağınız değişimler nihayetinde yine çözümleme edilmelidir.  Laboratuvar neticeleri metriklerle sembolleştirilir. Mesela; süratli bir internet sayfasına sahipseniz yeşil bir onaylama işaret gösterilir. Şayet yavaş bir hıza sahipseniz kırmızı bir üçgen ile yüz yüze gelirsiniz. Peki Lighthouse nelerdir? PSI tarafınca sunulan verilerin çözümleme edilmesi için kullanılan aleni kaynaklı otomatik bir araçtır. İnternet sitenizin performansı, erişilebilirliği, aşamalı internet uygulamaları ve oldukca daha fazlası için denetimler sunar. 

Pagespeed Insights Temel Özellikleri Nelerdir?

PageSpeed Insights pek oldukça değişik analizi sunuyor yalnız temelde; 

Chrome kullanıcı deneyimi,

Laboratuvar verileri,

Fırsatlar,

Teşhis,

Başarı göstermiş sonuçlar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir