Alexa

Seo Ahenkli Makale Nasıl Yazılır?


Anahtar kelime sıklığı: SEO uyumlu olsun diye sürekli aynı anahtar kelimeleri tekrar etmekten kaçının. Anahtar kelimenizin seçeneklerini de kullanarak, kullanıcıların benzer aramalarında ilgili/eş anlamlı anahtar kelimeleri kullanarak makalenize ulaşmalarını sağlayın. İçeriklerinizdeki anahtar kelime oranı % 0.5 ile % 2.5 arasında olmalıdır. Bu konu da birbirinden farklı görüşler bulunmakla beraber, Yoast SEO buna benzer eklentiler gereğinden çok anahtar kelime kullandığınızda sizi uyaracaktır. Dikkat etmeniz gerekli olan nokta, ne çok fazla ne de çok az anahtar kelime kullanmaktır. İçeriğiniz olabildiğince organik olmalı ve doğal bir akışta ilerlemelidir.


Makale başlığı: Başlık anahtar kelime ile başlamalı, boşluklar dahil ortalama 50 – 70 karakter ve minimum 3 maksimum 6 kelime olmalıdır. Aynı zamanda başlıklar okuyucunun alakasını çeken nitelikte olmalıdır.
Makale uzunluğu: İçerikleriniz en az 300 – 500 kelime aralığında olmalıdır. Google, uzun yazıları sever. Bu yüzden 1000 – 2000 kelime arasında da yazabilirsiniz.


Paragraf uzunluğu: Hem okuyucularınızın dikkatini taze tutmak için hem de SEO açısından ideal paragraf uzunluğu ortalama 40 – 50 kelime arasında olmalıdır. Önerilen maksimum uzunluk ise 150 kelimedir. Aynı şekilde satır uzunluğu da ortalama 12 kelime olmalıdır.

Zengin medya öğeleri: Paragraflar arası bilgilendiren veya eğlenceli görseller (video, slayt gösterisi, gif, cinemagraph, infografik vb.) yerleştirerek makalenizi zenginleştirin. Görsellerin yüksek çözünürlüklü, sıradışı ve nitelikli olmasına da özen gösterin.


F tipi okuyucu: Website ziyaretçilerinin çoğu içerikleri tarama yaparak okurlar. F tipi okuyucular için makaledeki önemli kısımları bold, italic veya renkli yaparak dikkat çekmeyi deneyin.


URL: Kalıcı bağlantılar kesinlikle anahtar kelimenizi içermeli ve maksimum 50 – 60 karakter aralığında olmalıdır. URL yapısının olabildiğince kısa, net ve akılda kalıcı olmasına özen gösterin.


SEO başlığı: Makale başlığı ile SEO başlığınız birbirinden farklı olabilir. Google arama neticesinde temiz bir görüntü yaratmak için SEO başlığınızı kısa, net ve ilgi çekici hâle getirin. Okuyucularınızın yazdığınız konuyu hangi kelimelerle arayacaklarını düşünerek, ister CTA metin dilerseniz de soru cümleleri kullanarak websitenize trafik çekmeye çalışın.

Yazım kuralları: İster SEO uyumlu olsun ister olmasın, yazdığınız tüm içeriklerde dil ve imlâ kurallarına dikkat etmelisiniz. Emin olmadığınız veya bilmediğiniz kelimeleri kesinlikle TDK’dan kontrol edin.


Anlam bütünlüğü: İçeriklerinizin ilgi çekici bir girişle başlayarak bilgi veren bir gelişme bölümüyle devam etmesine dikkat edin. Sonuç bölümünde de CTA (call-to-action, eylem çağrısı) metinler kullanarak website içeriklerinize veya ekstra bilgilere ulaşılmasını hedefleyin.


Niş içerik: Makale yazarken kopyala yapıştır yapmaktan kaçınarak kendi cümlelerinizi kullanın. Alıntı yapacağınız zaman bunu kesinlikle belirtin. İçeriklerinizin özgün ve nitelikli olmasına dikkat edin. Yazacağınız konuveyair araştırma yaparak diğer sitelerdeki yazılarda bulunmayan bilgilere yer vermeye çalışın.


Anahtar kelime analizi: Kullanıcıların hangi kelime/ler ile makalenize ulaşmasını istiyorsunuz? Anahtar kelime stratejinizi meydana getirirken Google’ın ücretsiz anahtar kelime planlayıcısını veya Wordtracker, MOZ ve Keywordtool.Io vb. seçenek araçları kullanarak hedeflemenizi en doğru biçimde yapabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir