Bilgi BankasıDomainHosting

SEO Uyumlu Website Ne Demek?

Web sitenizle başarıya ulaşmak istiyorsanız atmanız gerekli olan birkaç adım var. Artık eskisi gibi yalnızca bir internet sitesi açmak ya da internet sitesine reklam tanıtım vermek yeterli değil. Çünkü internetin hayatımızın iyice içerisinde yer almasıyla internet üzerinden bir çok yeni özelliği bekler olduk. Bu sebeple milyonlarca internet sitesinin varlığı düşünülürse, aralarından sıyrılmanız, hedef kitlenize sesinizi duyurabilmeniz ve hedefinize ulaşmanız için bazı gereklilikleri yerine getirmelisiniz.

Web sitenizin başarıya ulaşması amacınıza dair hazırlanmış, özgün içerikle beslenmiş, okunabilir ve formatına uygun biçimde tasarlanmış ve SEO kurallarına uygun olarak düzenlenmiş olması gerekir. Bunlardan birinin eksikliği, sitenizin elde edeceği performansın istediğiniz seviyeye ulaşmamasına neden olabilir. Günümüzün en çok büyük sorunları da genelde SEO konusunda çıkıyor.

SEO NEDEN ÖNEMLİ?
SEO (search engine optimization), arama motoru optimizasyonu olarak Türkçeleştirilen, arama motorlarında web sitenizin ilgili anahtar kelimelerde daha üst sıralarda çıkmasını sağlamakta olan bir uygulamadır. SEO uyumlu site ise SEO kurallarına göre optimize edilmiş internet sitesi demektir.

Sitenizi SEO’ya göre optimize ederek SEO uyumlu internet sitesine sahip olabilir, hedeflediğiniz anahtar kelimelerde daha üst sıralara çıkabilirsiniz. Böylece kullanıcılar sizin konunuzla ya da ürününüzle ilgili bir arama yaptığında, sizin web sitenize ve size daha kolay ulaşabileceklerinden, hedef kitlenizle birebir iletişime geçebilirsiniz. Tabi bu noktada SEO’nun uzun vadeli bir yatırım olduğunu, anlık yükselişleri değil, adım adım ilerlemeyi hedeflemeniz gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

PEKİ SEO UYUMLU SİTE İÇİN NE YAPILMALIDIR?
SEO uyumlu altyapı: Web sitenizin altyapısının SEO uyumlu olduğuna dikkat etmelisiniz. Örneğin WordPress, hem kullanım kolaylığı, hem SEO uyumu, hem de SEO çalışmaları için mağazasında bulunan çok sayıda eklentisiyle internet siteleri için çok iyi bir alternatif.

Tasarım: Sitenizin kolay okunabilir olmasının beraberinde HTML tabanlı olması, mobile uygunluğu gibi konuların hepsi tasarımdır ve bu direkt olarak SEO’yu etkiler.

Anahtar kelime araştırması: İlk olarak alanınızla ilgili kelimeleri belirleyip anahtar kelime araştırması yapmalı, arama motorlarında hacmi en yüksek olan yada yükselmesini istediğiniz kelimeleri belirlemelisiniz.

Anahtar kelimelerle özgün içerik üretimi: Belirlediğiniz anahtar kelimeleri hem başlıkta, hem de metinde kullanarak alanınıza uygun özgün içerikler üretmelisiniz. Bu hem organik trafikte yükselmenize, hem de kullanıcıların sitenize gelmesine ve sitenizde zaman geçirmesine yardımcı olur. Tabi içeriklerinizi düzenli olarak sitenize yüklemeniz gerektiğini de belirtmemiz gerekiyor.

Optimizasyon: Sadece içerik üreterek değil, optimizasyonla da SEO uyumlu bir internet sitesine sahip olabilirsiniz. Optimizasyonda aslında sayfaların optimizasyonu ve görsellerin optimizasyonu olmak üzere iki ana başlık mevcut. Sayfaların optimizasyonu, web sitenizde yer alan tüm sayfaların meta title ve meta description alanlarının SEO’ya uygun hazırlanması demektir. Görsellerin optimizasyonu ise sitenizdeki mevcut görsellerin imaj linki, imaj alt metni, imaj adı gibi özelliklerinin hazırlanıp eklenmesidir.

URL yapısı: URL dediğimiz sayfa linklerinde rastgele rakamlar ya da harfler kullanmak, sitenizin SEO değerini düşürür. Bu sebeple o sayfa her ne hakkında ise ona uygun bir URL yapısı belirlemelisiniz. Aynı şekilde URL’inizin çok kısa ya da çok uzun olmaması da yine avantajınız olacaktır. Örnek için bu sayfanın URL’ine bakabilirsiniz.

Web sitenizin stabilitesi de bu konu da önemlidir. Sitenizin birkaç dakikalığına dahi kapalı kalması SEO’daki arama sonuçlarınızı direk olarak etkiler ve arama motorlarında görünürlük kaybı yaşayabilir, uzun süredir üstüne enerji harcıyor olduğunuz SEO çalışmalarınızın önemli bir bölümü boşa gidebilir. Bunun önüne geçmek için web sitenizin stabilitesinin sürekliliğini sağlayabilecek bir altyapıya sahip olmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir