Bilgi BankasıHosting

Shared (Paylaşılan) Hosting Nedir?


Shared Hosting paylaşılan hosting manasına gelmektedir. Aslında satın aldığınız, her linux hosting, mail hosting, windows hosting ya da wordpress hosting birer paylaşımlı hosting çeşididir.

Web Hosting şirketleri, kuvvetli bir sunucu ya da sanal sunucu içine işletim sistemi ve kullanıyorsa bir web hosting kontrol paneli yükler. Bu sunucuveya domain kayıt yapılmış domainler için hosting paketleri açarlar. Hosting kullanıcıları da bu paketler üstünden, hosting hizmetlerini satın alırlar.

Paylaşımlı (shared) hosting sunucularından pek çok barındırma hizmeti (domain) bulunabilir. Shared hosting hizmeti, her kullanıcının toplam mevcut kaynakların belirli bir bölümünü aldığı bir anlaşmadır. Web Hosting şirketleri, paylaşımlı hostingler için limitler (cpu, ram vb.) belirleyebilir. Ve hosting kullanıcıları da bu limitlere uymak zorundadır.

Fazla ziyaretçisi olmayan, kurumlar ve kişiler internet siteleri için paylaşımlı hosting hizmetlerini tercih edebilir. Fakat daha yoğun ziyaretçisi olan internet siteleri için VDS (sanal sunucu) veya fiziksel sunucular (dedicated sunucu) daha uygun olacaktır.

Ayrıca shared hostingler, hosting şirketlerinın belirlemiş olduğu bir takım kurallara sabittir. Hosting şirketleri güvenlik ve performans için bir takım yazılımlara ya da fonksiyonlara izin vermeyebilirler. Örnek vermek gerekirse, siz projenizde Firebird veritabanı kullanıyor olabilirsiniz, ancak web hosting firması, paylaşımlı hosting hizmetine bu veritabanı servisine izin vermemişse kullanamazsınız. Bu aşamada çözüm olarak sanal sunucu ya da fiziksel sunucu tercih etmeniz gerekecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir