Bilgi Bankası

Spam Mailler Nedir? Nasıl Korunuruz?


Spam, kelime anlamı itibariyle “istemeyen” anlamına gelmektedir. İstenmeyen posta son zamanlarda rakamları azalmış olsa da hala bir problem olarak bütün web kullanıcılarının karşısında bulunur. İzinsiz reklam yapanlar tarafınca yoğun şekilde kullanılan bu metot, son teknolojik gelişmelerden ilkin birçok kullanıcının ciddi bir problemi durumundaydı. Günümüz teknoloji koşullarında spam mail, büyük seviyede engellenmiş durumdadır. Şu sebeple veri merkezlerine bu aşamada ciddi yasal sınırlamalar getirilmiş ve global mail sunucuları tarafınca sınırlamalara uymayan veri merkezlerinin ip adreslerine spam işareti konulması uygulamasına geçilmiştir. Yalnız bu konum maalesef kendi hosting sistemine bağlı kurumsal mail adreslerini kullanan fert ve şirketler için bir olası problemi da ortaya çıkarmış durumdadır.

Hali hazırda spam posta gönderen ip adreslerini global sunuculara bildiren mekanizma, oldukca agresif bir yapıya haizdir. Reverse DNS ayarları hususi olarak hassasiyetle yapılmayan domainlerden gelen postalar, spam özelliği taşımasalar dahi, alıcıların spam klasörüne düşebilmektedir ki, bu durumda bu postaların göz ardı edilme durumları mevzubahis olabilmektedir.  Normal olarak bu çözümsüz bir sorun değildir ve birkaç tertip ile sunucu ipleri spam havuzundan çıkarılabilir.

E-postalar Niçin Spam Olarak İşaretlenir?

Geçmişte toplu e-mail ve spam e-mail uygulamalarının yoğun şekilde suistimal edilmiş olması, uluslar arası bir tedbirin alınmasını mecburi kılmıştır. İnternet teknolojilerini dünyaya sunan ABD başta olmak suretiyle bütün ulusların üstünde anlaşmaya vardığı spam posta protokolleri gereğince, günlük belli bir posta adedinden fazla trafiği olan sunucu ip adresleri izlemeye alınmakta ve spam mail gönderimi tespit edildiğinde bu mail sunucuları spam olarak işaretlenmektedir.

Ama sistem çok ciddi kuralları bulunan bir sistem olduğu için, yeni oluşturulan bir sitenin gönderilmiş olduğu postaları da spam olarak görebilir. Bunun birkaç sebebi vardır. Paylaşımlı ip adresi kullanan sitelerin bulunmuş olduğu sunucudan spam gönderim yapılıyorsa, sunucudaki öteki domainler de bundan etkilenebilmektedir. Bu aşamada servis sağlayıcının belli limitleri koyması ve spam durumuna mani olması gereklidir. Devletimizde derhal her barındırma hizmeti veren şirket, sitelerin bu tür etkinliklerini kullanım sözleşmesine aykırı sayar ve sitelerin aboneliklerine son verir. Kaldı ki, esasen izinsiz posta gönderimi tecim kanunumuz gereğince de suçtur. Bu tür kullanıcılar hemen sistem dışına itilir ve lüzumlu ise sunucu ip adreslerinin spam havuzundan çıkması sağlanır. Site bazında bu işlemin efektif netice verebilmesi için reverse dns ayarlarının yapılması lüzumlu olacaktır.

Spam Nasıl Engellenir?

Size gelecek spam postaları engellemek için oldukca birçok yol olduğu söylenemez. Posta istemcilerine spam mail engelleyiciler kurulabilir ve tercihinize bağlı olarak spam mailler reddedilebilir yahut spam klasörüne aktarılabilir. Bunun haricinde adresinizi tespit eden spam göndericilerini engellemenin, sizin tarafınızdan engelleyebilmek olası değildir. Bu maillerin gönderilmesini, gönderici yanındaki sunucunun engellemesi icap eder. Mevcut süreçte, azca sayıda spam göndericisi bulunmakta ve bu göndericilerin de kısa zamanda sistemden uzaklaştırılması ile spam mail durumunun büyük bir mesele olmasının önüne geçilmesi beklenmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir