Bilgi BankasıSanal Sunucu

Tier 3 Datacenter Nedir?


Datacenter Türkçe manasıyla veri merkezi demektir. Çeşitli hizmetler ağlamak amacıyla oluşturulan sunucular veri merkezlerinde barınmaktadır. Veri merkezleri, enerji, iklimlendirme ve bant genişliği konusunda uzman sunucu barındırma yerleridir. Fiber optik kablo bağlantıları ile gigabitlerce bağlantı sağlarlar.

Kısaca bir veri merkezi (datacenter), büyük miktarda veriyi düzenlemek, işlemek, depolamak ve yayınlamak için firmaların ya da diğer kuruluşların kullanmış olduğu ağ bağlantılı bilgisayarlardan ve depolardan oluşan bir tesistir.

Tier 3 Datacenter Nedir?
Tier bir standarttır ve 1,2,3,4 seviyelerinden oluşur.

Tier 1: Genellikle küçük işletmelere hizmet sunan veri merkezleri olarak tanımlanabilir. Network sistemleri, bilgisayar sistemleri, elektrik ya da mekanik tesisat yedeksiz olarak çalışır.
Tier 2: Enerji ve iklimlendirme sistemleri kısmen yedekli olarak çalışır. 24 saat kesintisiz enerji sağlar.
Tier 3: Yedekli elektrik şebekesi kullanır. Yedek enerji ve soğutma sistemleri içerir. Yedek internet sağlayıcıları içerir. 3-4 günlük kesintiye karşı ayakta kalabilir. %99,9 uptime oranı sunar.
Tier 4: Tier 3 standartında bulunan tüm kriterleri kapsar. Ayrıca daha fazla güvenlik önlemi gerektirir.
Tier 3 veri merkezi, yedekli ve kuvvetli sunucular, yedekli depolama alanları, ağ bağlantıları ve diğer teknoloji bileşenlerinin bulunduğu bir tesistir. Tier 3 veri merkezleri, aktif ve bağımsız güç araçları(ups, jeneratör gibi) ve iklimlendirme (soğutma) kaynaklarıyla desteklendiği en yaygın kullanılan veri merkezi katmanlarından birisidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir