Bilgi BankasıHostingSanal Sunucu

VPS Hosting ile Dedicated Arasındaki Farklar

Paylaşımlı bir hosting planı kullanıyorsanız ve artık bu plan sizin için yeterli değil ise VPS Hosting’e geçmek sizin için doğru seçim olabilir. Virtual Private Server’ın baş harflerinden oluşan VPS, Türkçe’de Paylaşımlı Özel Sanal Sunucu olarak karşılık bulabilir. En basit anlatımıyla bir sunucunun yazılımsal olarak bölünmesi ile ortaya çıkan VPS hosting; Shared Hosting ile Dedicated Hosting arasında bir köprü görevi görmektedir. VPS Hosting, çok daha çok büyük ölçeklenebilirlik ve kontrol olanağına sahip olmayı isteyen kişiler için bir çözümdür. Şimdi de VPS Hosting’i ölçeklenebilirlik, erişilebilirlik, esneklik ve maliyet açısından ele alacağız ve Dedicated Hosting’ten farklarının neler olduğunu anlatacağız.

VPS Hosting Nedir?

VPS, bir sanal sunucudur. Sunucuyu başkalarıyla paylaşmayı kabul etmiş olan kullanıcılar için özel olarak tasarlanmıştır. Bu yönüyle Shared Hosting’e benzemektedir. Geleneksel sunucular tek bir kişi tarafından kullanılabiliyorken sanal sunucular birden çok kişi tarafından kullanılabilir. VPS, aynı donanım üstünde kullanıcıların birbirinden bağımsız şekilde çalışmasını sağlar. Yani VPS sunucusundaki her site, sanallaştırma teknolojisini kullanarak kendi alanına ayrılır, böylelikle kendi sunucu kaynaklarını tahsis eder ve kendi alanında kendi işletim sistemini ve uygulamalarını çalıştırabilir. Fakat bu sistemde kullanıcılar tüm noktalarda bağımsız değildir, kullanıcılar diğer kullanıcılarla beraber işlemci ve ram gibi ortak donanımları kullanmak durumundadır.

VPS’te her internet sitesi için kendi sunucu kaynaklarını tahsis etme imkânı olduğu için herhangi bir sitede gerçekleşebilecek olan ani trafik artışları diğer web sitelerinde yavaşlamalara ya da donmalara neden olmaz. Ya da diğer internet sitelerinden gelebilecek olan kötü amaçlı yazılım tehditleri VPS ile ortadan kalkar. Ayrıca tüm kullanıcıların kendilerine ait bir sanal alanları olduğu için, bu alanlarda nerdeyse tam kontrol hakları vardır ve diledikleri izinleri vermek ya da diledikleri uygulamaları kullanmakta özgürdürler. Yani VPS sayesinde sahip olduğunuz sanal sunucunun üstünde önemli düzeyde yetkiniz olur. Örneğin; kendi sunucunuzda web sitelerinizi barındırabilirsiniz.

Özelleştirme ve Kontrol

Shared hosting gibi bir planda kullanıcıların internet siteleri üstünde pekçok özellik ve işlev için sınırlı bir kontrol hakkı vardır. Ancak hem VPS hem de VDS ile birbirinden farklı düzeylerde kontrol ve özelleştirme hakkı elde edersiniz. Bu planlarda sunucunun fiziksel bakımından, sunucu yazılım bakımlarından ve kaynakların yönetiminden web site sahibi sorumludur.

Bunların dışında bunun yanında web site sahipleri root işlevlerine de erişim hakkı elde ederler. Böylelikle ihtiyaçları olan uygulamaları kurmakta özgürlükleri olur. Bu gibi özellikleri sayesinde Shared Hosting’ten ayrılan VPS Hosting kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilir.

Üst Düzey Güvenlik ve Stabilite

VPS Hosting’in Shared Hosting’e göre daha sıkı güvenlik önlemleri vardır. Genellikle hosting planlarında ana makinenin sunduğu güvenlik hizmeti kullanılır ancak VPS hosting sayesinde artık kişiler ve kurumlar internet siteleri için kendi özel gereksinimlerine göre verilerini koruyabilir.

VPS Hosting’te kullanıcıların kullandıkları alanlar birbirlerinden yalıtılmıştır. VPS Hosting diğer internet sitelerinden gelebilecek olan Malware’ler gibi riskleri en aza indirir. Ayrıca VPS Hosting daha iyi site performansı ve daha fazla istikrar sağlar. Çünkü site hızları ve istikrar sunucudaki diğer web sayfalarının davranışlarından ya da trafiklerinden etkilenmez.

Esneklik ve Ölçeklendirilebilirlik

VPS Hosting, büyümekte olan web sayfalarının çeşitli aşamaları için çözümler sunabilir. VPS, kullanıcılara işlevsellik ve güvenlik gibi konularda diledikleri uygulamaları kurmalarına izni verir, bunun yanında değişen ihtiyaçlara göre yeni hizmetlerin eklenmesi ya da kaldırılması mümkündür. Tüm bunların haricinde, artan trafik oranlarınıza göre başka sunuculara geçiş yapma seçeneği gibi genişletilmiş bir işlevsellik özelliği de mevcuttur.

Maliyet

VPS Hosting, Shared Hosting’e göre genelde biraz daha pahalıdır çünkü VPS Hosting ile birbirinden farklı müşteri gereksinimlerine göre özelleştirmeler yapabilirsiniz.

VPS Hosting’e Kimler İhtiyaç Duyar?

VPS Hosting her web site sahibi için uygun değildir. Shared hosting ile kazanılan parametrelerin ötesine geçmek isteyen, sitelerinin özellikleri ve performansı üstünde daha fazla kontrol sahibi olmayı isteyen kullanıcılar için uygundur. Ayrıca VPS, diğer özel hosting türlerinin çoğunu denemeniz için de bir yol olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir