Wordpress

WordPress Hızlandırma Yöntemleri

Günümüzde site hızı, arama sonuçlarında iyi bir performans işaret etmek ve kullananların sayfalarımızda kolaylıkla gezinmesini sağlamak için oldukca mühim bir unsur. Bilhassa Google’ın 2018 yılının Temmuz ayındaki hız güncellemesi hemen sonra daha da ehemmiyet kazanan site hızı, SEO çalışmalarında göz ardı edilemeyecek bir noktaya geldi.

Özellikle günümüzde kullananların büyük bölümünün artık nerede ise tamamen mobil cihazlardan çevrimiçi olması, bizleri mobil kullanılabilirliğin ve mobil hızın ne kadar mühim bulunduğunu anlamamıza itiyor. Google da arama sonuçlarındaki yerimizi belirlerken bu faktörlere dikkat ediyor ve sıralamayı buna bakılırsa belirliyor.

WordPress’te Site Hızı Nasıl Arttırılır?

WordPress, bilinmiş olduğu suretiyle dünyanın en oldukca kullanılan CMS sistemi ve günümüzde her 4 siteden 1’i WordPress altyapısı kullanıyor. Hâl bu şekilde olunca da WordPress’te site hızını arttırmak için birtakım önerilere ve fikirlere gerekseme duyuluyor. Hazırladığım bu yazıda WordPress’te site hızını arttırmak için yapabileceğiniz işlemlere yer verdim. İşte WordPress site hızını arttırmak için öneriler…

1)Tarayıcı Önbellekleme (Cache) Kullanması

Cache sistemi, sitenizi sık sık ziyaret eden kullananların her gelişinde kaynak dosyaları yeniden bir daha yüklememesini sağlar. Böylece sitenize gelen kullanıcılar için açılış hızı yüksek ölçüde olur ve herhangi bir yavaşlık mevzubahis olmaz.

WordPress’te cache sistemi için kullanabileceğiniz W3 Total CacheAutoptimizeWP Super Cache ve WP Fastest Cache eklentileri bulunmaktadır. Bu eklentileri kurup cache hususi durumunu etkinleştirdiğinizde, internet sitenizde tarayıcı önbellekleme sistemi etkin hale gelecektir.

2)Fotoğraf Optimizasyonu

Sitemizi ziyaret eden kullanıcılara kaliteli resimler taktim etmek hepimizin ortak amacı ve bunun için içeriklerimize ve sayfalarımıza kalitesi yüksek ve net fotoğraflar yüklüyoruz. Ama yüksek kaliteli resimlerin boyutları genel anlamda yüksek oranda oluyor ve bu da sayfaların geç yüklenmesine sebebiyet verebiliyor.

Bunun önüne geçmek için fotoğraf optimizasyonu işlemini yapmalı ve resimlerimizin boyutlarını en aza düşürmeliyiz. Böylece sitemize gelen kullanıcılar hem yüksek kalitede görseller görecek bununla beraber boyutları optimize edildiğinden ötürü herhangi bir geç yüklenmeye sebebiyet vermeyecek.

Önerilen Eklentiler:  Smush Image Compression and OptimizationCompress JPEG & PNG images Şeklinde eklentileri kullanabilir ve görsellerinizi sıkıştırabilirsiniz.

Manuel muamele yaparak görseller üstünden optimizasyon yapmak dilerseniz de:  Image Compression

TavsiyeCompress JPEG & PNGimages

3)HTML Optimizasyonu

Sayfalarımızı oluşturan HTML kodlarının sıkıştırılması ve optimize edilmesi, sayfa açılış hızımız için fazlaca önemlidir. Sitelerimizi ziyaret eden kullanıcılar, HTML kodlarının yüklenme aşamasında negatif etkilenebilir ve zira da site hızı düşük ölçüde kalır. Bunun önüne geçmek için kesinlikle HTML sıkıştırması yaparak daha süratli yüklenen sayfalar elde etmeliyiz.

WordPress’te HTML sıkıştırması yapmak için kullanabileceğiniz optimizasyon eklentileri bulunmaktadır. W3 Total Cache, WP Fastest Cache, WP Super Cache Benzer biçimde eklentiler HTML sıkıştırması desteği de vermektedir ve bu eklentileri kullanarak site hızınızı yükseltmek için HTML optimizasyonu yapabilirsiniz.

4)JS Optimizasyonu

Sitemizde bulunan JavaScript dosyalarını optimize etmek, sayfa açılış hızını direkt pozitif yönde etkisinde bırakır ve JavaScript dosyalarının daha süratli yüklenmesini sağlar. JavaScript optimizasyonu İle beraber sayfa açılış hızını iyi seviyeye getirmek ve bu dosyaların hızlı yüklenmesini sağlamak mümkündür.

WordPress’te JS sıkıştırması için WP Super Minify, Fast Velocity Minify ve Autoptimize şeklinde eklentileri kullanabilirsiniz.

Tavsiye: Autoptimize 

5)CSS Optimizasyonu

Sitelerimizde sayfalarımızın tasarımının yüklenmesini elde eden CSS yoldam dosyalarını sıkıştırmak ve optimize etmek, site hızı için mühim bir çalışmadır.

Yoldam dosyalarındaki gereksiz kodların kaldırılması ve gereksiz boşlukların temizlenmesi benzer biçimde sıkıştırma / küçültme işlemleri, site hızını pozitif yönde etkileyecektir.

WordPress’te CSS dosyalarınızı optimize etmek için WP Super Minify, Autoptimize, WP Rocket ve WP Fastest Cache Gibi eklentileri kullanabilirsiniz. Yukarıdaki eklentilerden herhangi birini kurduktan sonra CSS sıkıştırma hususi durumunu etkinleştirmeniz kafi olacaktır.

Eklenti kullanmıyorsanız tavsiyemizUnused CSS

6)İstek (Request) Sayısını Düşürmek

Sitemize gelen bir kullanıcı, tüm CSS ve JS dosyalarını sunucuya arzu atarak çağırır ve böylece dosya yüklenir. Şayet fazla sayıda CSS ve JS dosyası mevcutsa, yüklenme aşamasında her bir dosya için sunucuya bir dilek gönderilir ve bu da site hızını olumsuz yönde etkisinde bırakır.

CSS dosyalarını birleştirerek bütün yoldam kodlarını tek bir dosyadan çağıracak şekle getirmek, dilek sayısını düşürecek ve sayfalarımızın daha süratli yüklenmesini elde edecektir. Ek olarak aynı işlemi JavaScript dosyaları için de yaparak dilek sayısını düşürebilirsiniz.

Bu çalışmalardan ilkin ne olursa olsun yedek almayı ve çalışmanın nihayetinde sitenizin bütün fonksiyonlarının sorunsuz bir halde çalıştığından güvenilir olun.

7)Sunucu Cevap Süresi

Eğer sitenizin barındığı sunucunun performansı kafi değilse, geç cevap verecek ve naturel olarak sayfalarınızın geç yüklenmesine yol açacaktır. Bunun önüne geçmek için ne olursa olsun iyi performans veren bir sunucuda sitelerinizi barındırmalısınız.

Bilhassa müddetsiz değerleri olan ve uptime süresi en iyi ölçüde olan sunucuları tercih etmeniz gerekecektir. Sitelerinizin süratli yüklenmesi için sunucunun performansı Önemli bir kriterdir.

8)Veritabanı Optimizasyonu

WordPress sitenizin veritabanında işe yaramayan ve herhangi bir yerde kullanılmayan verilerin olması, veritabanında şişme yaratabilir ve bu da site hızını negatif yönde Etkisinde bırakır.

Veritabanını optimize etmek, verilerin daha iyi depolanmasını ve veritabanından çağrılan verilerin daha süratli bir halde siteye yansımasını sağlar ve bu da sitenin süratli olmasını, sayfaların süratli yüklenmesini olası kılar.

WordPress’te veritabanı optimizasyonu için Autoptimize eklentisini kullanabilir ve veritabanınızdaki gereksiz/çöp verileri temizleyebilir, tabloları optimize edebilirsiniz.

9) CDN Sistemi Kullanması

CDN sistemi, sitenizdeki bütün dosyaları muhtelif veri merkezlerine depolamanızı ve sitenizi ziyaret eden değişik lokasyondaki kullananların dosyaları en yakındaki veri merkezinden almasını sağlar. Bu da site açılış hızını ve sayfalarınız arasındaki gezinme hızını pozitif anlamda etkisinde bırakır.

Bilhassa dünyanın muhtelif noktalarından durağan(durgun) ziyaretçilere haiz web siteleri için CDN kullanması mühim bir faktördür. Bu sebeple sitenize Amerika’dan giren bir kullanıcıya Türkiye’deki veri merkezinden dosya indirtmek yerine Amerika’daki veri merkezinden dosya indirtmek daha mantıklı olacaktır ve sayfanın daha süratli açılmasını sağlatacaktır.

Not: İçerik  Anıl Varlıklı tarafınca yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir