Bilgi BankasıWordpress

WordPress Seo Ayarları ne şekilde yapılır?


WordPress dünyanın en oldukça kullanılan internet sayfası yazılımıdır. Bir fazlaca pozitif yanları kullanıcılara tamamen parasız halde sunan bu yapı, bununla birlikte gelişmiş seo özelliklerini de kullanabilmenizi olası kılar. Her şeyden ilkin wordpress, yüz binlerce geliştiricisi olan ve tertipli olarak teknolojik gelişmeler ve google algoritmalarına bağlı olarak güncellenir. Hatta Google wordpress’in standartlarını algoritmasına ekleyebilir dahi. Çünkü muazzam kurumsal siteler dahil milyonlarca wordpress tabanına haiz site bulunur. Elbet Google’ın bu siteleri görmezden gelmeyeceği benzer biçimde, sitelerin de bu yazılımı seçmesinde WordPress Seo uyumluluğunun tesiri vardır.

WordPress Seo Ayarları

WordPress düzgüsel koşullarda herhangi bir seo ayarlama altyapısıyla beraber sunulmaz. Sitenizin seo ayarlarını yapabilmek için wordpress üstüne eklentiler kurmanız gereklidir. WordPress sıhhatli kodlarla size bu altyapıyı sunarak öteki her işlemi eklentilerle yapmanız için geliştirilmiş bir yazılımdır. Seo için lüzumlu olan bağlantı yapısı benzer biçimde birtakım temel ayarların peşinden sayfalarınız ve öteki ayarlarla alakalı olarak pluginleri kullanmanız gerekecektir.

Kalıcı irtibat ayarları

WordPress ile yapılma bir sitede en fazlaca dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan faktör kalıcı irtibat ayarlarıdır. “url rewrite” ohlarak malum bu sistem sitenizin linklerinin hangi biçimde anlatım edileceğini belirlemekte kullanılır. Sözgelişi, sitenizin herhangi bir sayfasının “/pageid?=12” şeklinde değil, “/seo-ayarlari” şeklilnde görüntülenmesini buradan yaparsınız. Ki bu ayar seo hikayesinde birinci fiil olmalıdır. Bunun yanında bu ayarı sık sık değiştirmeniz arama motoru görünürlüğünü etkileyeceğinden öneri edilmez.

Ayrıntılı Seo Ayarları

WordPress üstünde kullanılan ve yalnız Seo için geliştirilen, Yoast, All in one Seo Pack, Seo Framework şeklinde yazılım eklentileri bu ihtiyacı karşılayabilmek için yeterlidir. Yalnız belirtmek icap eder ki oldukca ileri seviye seo ayarlarına gereksinim duyuyorsak, bu pluginlerin ücretli sürümlerini almamız gerekecektir. Yalnız parasız sürümler de en azından yanlışlar yapmamızın önüne geçebilir.

Bütün Seo pluginleri sayfalarınıza anahtar kelimeler, meta başlıkları ve meta açıklamaları ekleyebilmenizi olası hale getirir. Ek olarak Yoast benzer biçimde eklentiler sayfanızın seo bakımından pek fazlaca detayını iyileştirebilmeniz için size yol gösterir. Metnin hazırlanması, görsellerin yerleştirilmesi ve alt bilgilerinin girilmesi, metnin başlığının bağlantı denkliği, metnin içinde anahtar kelime kullanması şeklinde bir oldukca özelliği size Yoast sunmaktadır.

Mevcut şartlar altında Yoast sektörün rakipsiz reisidir ve size site haritalarının yanı sıra fazlaca daha ayrıntılı unsurlar ayarlayabilme olanağı sunar. Yalnız belirtmek lüzumlu ki Yoast kullanması oldukça rahat bir tatbik değildir. Sistemi öğrenmek birazcık zamanınızı alabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir