Bilgi BankasıWordpress

WordPress Şifresi Nasıl Sıfırlanır?

WordPress, admin, editör ve kullanıcılar için değişik şekillerde yapılandırılabilen ve değişik yeti seviyelerine haiz kullanıcı ara yüzlerine haizdir. Bu ara yüzler üstünden veri girişleri yapılabilir, site yönetilebilir yahut yetki seviyesine nazaran seo ayarlarını yapabilirsiniz. İsterseniz kullanıcılar için gizyazı ile girilen kullanıcı hesabı idare birimleri de oluşturabilirsiniz. WordPress’in bu biçim ara birimlerine giriş yapabilmek için normal olarak kullanıcı ismi ve gizyazı gerekecektir. Pekiyi wordpress şifresini unutursanız ne yapacaksınız? WordPress şifreleme ne şekilde yapılır?

Admin Paneli Üstünden Sıfırlama

WordPress “siteadi.com/wp-login” giriş ekranında yer edinen parola hatırlatma sekmesi, unuttuğunuz şifrelerinizi sıfırlayabilmeniz için size bir irtibat gönderebilir. Buradaki sekmeye kullanıcı kaydı yaparken kullandınız e-mail adresinizi girmeniz işlemin tamamlanması için yeterlidir. E-mail adresinize bir sıfırlama iletisi gönderilerek muamele yakın zamanda tamamlanabilir. Yalnız bunun olası olabilmesi için wordpress’in e-mail gönderebiliyor olması icap eder. Ve doğal kaydolurken kullandığınız geçerli bir e-mail adresi yoksa yahut bu e-mail adresini de unuttuysanız, bu halde gizyazı sıfırlama olanağınız kalmamış anlamına gelir. Bu ölçüde gizyazı değişikliği yapabilmeniz için veritabanına erişebiliyor olmanız icap eder.

Mysql Veritabanı Üstünden Sıfırlama

WordPress php ile yazılan ve veritabanı olarak Mysql kullanan bir internet sayfası yazılımıdır. Mysql kullanabiliyorsanız, sitenin verileri ile her türlü işlemi phpmyadmin üstünden yapabilirsiniz. Gizyazı değişikliği de bunlardan bir tanesidir. Unuttuğunuz wordpress şifrelerini sıfırlama işleminizi yapabilmek için evvela veri tabanı idare ekranına giriş yapmanız gerekiyor. Bu işlemi hosting servis sağlayıcısının size verdiği panellerden yapabilirsiniz. İdare panelinde veritabanı ya da mysql veri tabanı olarak belirtilen sekmeye giriş yaptıktan sonrasında, phpmyadmin sekmesine tıklayın. Site sizi değişik bir sekmede yahut yeni bir pencerede veritabanına sürükleyecektir.

DİKKAT: phpmyadmin üstünde yapacağınız işlemler sitenizin kullanılmaz hale gelmesine niçin olabilir. Bu yüzden öteki girdileri, şayet ne yaptığınızdan güvenilir değilseniz her hangi bir muamele yapmadan bize ulaşınız.

Phpmyadmin ekranına giriş yaptıktan sonrasında sol menüden sitemin veri tabanını seçelim. Açılacak menü içinde “User” satırına gidin ve tıklayın. Ana ekranda kullananların listelendiği bir ekranla karşılaşacaksınız. Burada sizin kullanıcı isminizi bulun. Bu aşamada veri tabanına “password” girişi yapmanız icap eder. İlgili alanda şifrelenmiş bir yapı görmüş olacaksınız. Sizlerin de gizyazı girişinizi bu biçimde yapmanız icap eder. Hangi şifreyi kullanıyor olursanız olun. MD5 şeklinde bir kodlama yöntemi ile bu şifreyi sıfırlamanız icap eder. Arama motoru üstünde bir arama yaparak “MD5 creator” neticelerinden müsait sayfaya gidin. Buradaki ekrana kullanmak arzu ettiğiniz şifreyi girin ve şifreleyin. Açılan MD5 kodunu kopyalayıp, phpmyadmin sayfasındaki kullanıcı isminizin password bölümüne girin. İşlem tamamlandı, mysql sorguyu otomatikman kaydetti ve şifreniz değiştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir